Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

УПА. СЛІД В ІСТОРІЇ: ЛЕКЦІЯ ВОЛОДИМИРА В’ЯТРОВИЧА У МОЗ

 

13 жовтня, напередодні Дня захисника України, голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович прочитав у Міністерстві охорони здоров'я лекцію про Українську повстанську армію. Публікуємо витяги із виступу.

 

Українці – це унікальний народ, який здатний організувати власну армію без втручання держави. Таким прикладом є Військо Запорізьке, яке згодом після повстання Богдана Хмельницького оформилося в державу. Також у перших роках без дієвої підтримки держави створилася армія Української Народної Республіки. Однак, сьогодні ми говоритимемо про найяскравіший приклад народної армії – Українську Повстанську Армію.

 

Стратегія підпільного руху

 

Перші повстанські відділи почали створюватися на Волині і Поліссі в кінці 1942 року. Вони стали виявом спротиву населення жорстокій окупаційній політиці.

 

Стратегічним завданням боротьби УПА була зміна свідомості українців, їхнє моральне та духовне виховання, яке мало підготувати суспільство до національної революції.

 

Для ОУН визначальною була стратегія зачекати до повного виснаження противника, а тоді розгортати підпільну боротьбу. Така політика очікування виснаження противника була характерна для більшості партизанських рухів. Такої тактики притримувалось також і польське, і французьке підпілля.

 

 

Однак у роки Другої світової війни така політика не спрацювала. Через німецькі репресії та тиск на місцеве населення цей стихійний спротив почав набирати обертів і змусив ОУН змінити концепцію.

 

Статистика УПА

 

Загальна площа території, яка була охоплена повстанським рухом у 1944 році, становить 150 тис км2. На цій території проживало 15 млн населення. Це –  приблизно чверть площі теперішньої української держави та більше, ніж територія Греції, із кількістю місцевих жителів, яка дорівнює населенню Нідерландів.

 

Яка кількість людей була залучена в партизанські загони УПА? Загальну кількість ми дати не можемо, тому що підпільний рух ніколи і ніким не реєструвався. Однак за документами ми можемо визначити, що близько 30 тис. вояків служили в УПА. А через лави УПА пройшло близько 100 000 тис. вояків.

 

Репресії КГБ
 

За документами КГБ відомо, що за участь у повстанському русі заарештовано 134 тис. людей, розстріляно 153 тис. людей, депортовано 203 тис. людей. Разом – близько півмільйона осіб.
 

У кадровому складі УПА абсолютна більшість – це жителі сільської місцевості, хлопці 18 – 28 років, з початковою та неповною середньою освітою, позапартійні. Для більшості з них участь в УПА була першим військовим досвідом.

 

 

Щодо командирів УПА, то більшість із учасників – вихідці з міст, чоловіки 30 – 35 років, з неповною чи повною середньою та вищою освітою, а також члени ОУН, організацій ПЛАСТ, ЛУГ та СОКІЛ. Також велика кількість учасників мала досвід попередньої військової служби.

 

Вплив УПА
 

Боротьба УПА стала основою для наступних етапів національно-визвольного руху, а саме дисидентського руху 1960-1980-тих років, національно-демократичного руху кінця 1980 - початку 1990-х років. Завершальною подією у цьому процесі стало ухвалення Акту проголошення української незалежності 24 серпня 1991 року.

 

Щодо паралелей між УПА і Євромайданом, то йдеться не тільки про червоно-чорний прапор чи привітання "Слава Україні! – Героям Слава!" Важливо те, що одна зі структур, створених на Євромайдані, отримала назву Самооборона, а її структурними одиницями були сотні.

 

Також українська держава у 2014 році не була готова відбити російську агресію. А створення масового волонтерського та добровольчого рухів нам забезпечили тил. Саме завдяки цьому в Україні відбулося поступове створення власної армії.

 

Текст і фото надані прес-службою Міністерства охорони здоров'я