|
В ОДЕСІ ВІДКРИЄТЬСЯ ВИСТАВКА "УКРАЇНСЬКИЙ ФЛОТ 1917-1921 РР."
В Одесі відкриють виставку "Український флот 1917-1921 рр.", підготовлену Українським інститутом національної пам’яті спільно з Науково-дослідним інститутом українознавства. Захід присвячений сотій річниці підняття українських прапорів на Чорноморському флоті.
29 квітня о 9:00 м. Одеса, Практична гавань
“Українська революція 1917 - 1921 років стала визначальним етапом нашої історії. Вона охопила усю Україну, усі її регіони. Але, на жаль, багато тогочасних подій і процесів залишаються малознаними для нашого покоління. І такою незнаною сторінкою є історія революційної боротьби українських моряків Чорноморського флоту. Щоби нагадати сьогоднішнім українцям про цю важливу складову Української революції, про те, як народжувалися Українські військово-морські сили сто років тому, ми спільно із партнерами і створили цю виставку”, - говорить заступник Голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак.
Виставка розповідає про історичне тло та передумови створення Українського флоту, а саме про Українську революцію 1917 – 1921 років. У створенні банерної експозиції були використані унікальні світлини того часу, цитати очевидців та цікаві історичні факти. Центральним у виставкових полотнах є ілюстрації художника Івана Канівця, на кожному з 11-ти банерів зображений корабель з серії робіт художника «100 років підняттю українських прапорів Чорноморським флотом».
Особливу увагу на виставці було приділено трьом кораблям: Есмінець «Завидний», Крейсер «Пам’ять «Меркурія» та Лінкор «Воля», які відіграли важливу роль в українізації Чорноморського флоту в 1917 році.
Нагадаємо, що 29 квітня 1918 року відбулася надзвичайно важливий епізод в історії українського флоту. Спираючись на рішення делегатів корабельних команд і настрої українських моряків та офіцерів, весь Чорноморський флот був проголошений флотом Української Народної Республіки і видано наказ урочисто підняти українські прапори. Це рішення підтримала й виконала абсолютна більшість кораблів Чорноморського флоту. Ті ж команди, що перебували під впливом більшовиків, поспішно евакуювали свої кораблі із Севастополя до Новоросійська. День 29 квітня став тріумфом національної волі, на довгі роки ставши святом Українського Державного Флоту.
Завантажити виставку можна тут
Над виставкою працювали: Володимир Тиліщак, Павло Гай-Нижник, Ярослав Файзулін, Іван Канівець, Ірина Краснодемська, Андрій Іванець, Тетяна Швидченко, Сергій Губський, Віталій Бака, Юлія Курилюк, Іванна Кобєлєва.
При підготовці виставки використано матеріали і дані: Архіву Українського Національного Музею в Чикаго. Книги Гриценко І. Український державний флот в 1917-1919 pp.: історія його становлення, військово-політичної боротьби та занепаду. – Київ, 2015. Книги Мамчак М. Чорноморський флот. Курсом до України. – Севастополь, 2013. Статті Гай-Нижник П. Чорноморський флот і українське державотворення 1917–1918 років (До історії створення Військово-Морських Сил України) // Військовий музей (науково-методичний збірник). – Вип.7. – Київ.: ЦМЗСУ,2006. – С.37–46. Сайту «Флот Української Держави та УНР в 1917-1921 рр.». Режим доступу: https://sites.google.com/site/navalhistoryofukraine/ |