Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

В Одесі відкрили документальну виставку «Спротив геноциду».

16 квітня 2015 року в  науковій бібліотеці Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (м. Одеса, вул. Преображенська, 24) Служба безпеки України за підтримки Українського інституту національної пам’яті  відкрила  документальну виставку «Спротив геноциду».
 
Тематичну виставку створено Українським інститутом національної пам’яті та Галузевим державним архівом СБУ за розсекреченими архівними матеріалами радянських репресивних органів колишнього СРСР та УСРР (УРСР) «ВУЧК-ГПУ» та «НКВС». 
 
Представляючи виставку співробітник Служби безпеки полковник Валерій Удовиченко зазначив, що 9 квітня 2015 року Верховною Радою України прийнято пакет з чотирьох антикомуністичних законів. Одним із них на законодавчому рівні в Україні засуджується комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні та встановлюється законодавча заборона пропаганди їхньої символіки. Інший прийнятий закон увіковічує пам'ять учасників визвольного руху як борців за волю України. Завдяки третьому закону змінено термінологію у відзначенні Дня перемоги і тепер українці офіційно відзначатимуть перемогу у Другій світовій, а не у Великій вітчизняній війні. Четвертий прийнятий закон стосується відкриття усіх архівів репресивних радянських органів за період з 1917 по 1991 роки, які досі були засекречені. Це потребує продовження роботи з відновлення національної пам’яті, дослідження злочинів комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, встановлення й вшанування всіх його жертв. 
 
Приймаючи ці Закони Верховна Рада України взяла до уваги, що на міжнародному рівні Парламентською Асамблеєю Ради Європи, починаючи з 1996 року було прийнято кілька резолюцій, якими наголошувалося на необхідності ліквідації спадщини колишніх комуністичних тоталітарних систем (резолюція № 1096 (2006) від 27.06.1996 р.), засудження злочинів тоталітарних комуністичних режимів (резолюція № 1481 (2006) від 26.01.2006 р.), а також боротьбі з відродженням нацистської ідеології (резолюція № 1495 (2006) від 12.04.2006 р.). Парламентською Асамблеєю ОБСЄ було прийнято резолюцію №SC (09) 3 R від 29 червня – 3 липня 2009 року про неприпустимість звеличення тоталітарних режимів.
 
Експозиція виставки «Спротив геноциду» охоплює період 1917 – 1933 роки та безпосередньо наочно демонструє документальні докази політики державного терору, яка характеризувалася численними порушеннями прав людини в Україні унаслідок чого мільйони людей стали жертвами комуністичного тоталітарного режиму, відбулося руйнування соціальних основ Українського народу та його вікових традицій, духовної культури та етнічної самобутності. 
 
Матеріали свідчать про потужну хвилю визвольного руху, як з проголошенням Української Народної Республіки українська нація стала на шлях створення незалежної демократичної держави, яка зазнала військової агресії та окупації з боку більшовицької Росії. Для подолання руху опору українського народу комуністичним режимом в Україні було застосовано терор голодом 1921-1923 рр., масові репресії, депортації до новостворених радянських концтаборів системи ГУЛАГ, штучно організований Голодомор-геноцид 1932-1933 років.
 
Використані на виставці офіційні документи репресивних радянських органів «ВУЧК-ҐПУ» та «НКВД», з яких знято гриф секретності, наводять факти боротьби — як збройної, так і саботування злочинній політиці комуністичної партії. Архівні документи, щоденники тих часів, фотосвітлини ілюструють жорстоке придушення спротиву переважаючими провладними силами комуністичного режиму.
 
Під час виступу Удовиченко зазначив, що в теперішній час знову представниками російського політичного істеблішменту продовжується використання у пропаганді радянських міфів про історію нашого народу, через новітні інформаційні технології є намагання маніпулювати свідомістю народних мас.
 
Сьогоднішня російська агресія проти України опирається на носіїв радянської ідентичності, коли використовувалася символіка комуністичного тоталітарного режиму колишнього СРСР як під час анексії АР Крим у 2014 році так і з утворенням терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» у містах Донбасу, вчинення дій, направлених на порушення територіальної цілісності та суверенітету  України, до чого була залучена комуністична партія України. Внаслідок цього діяльність КПУ судом має бути заборонена, що також відповідатиме вимогам  прийнятого Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».  
 
Саме розвінчування радянських міфів та відновлення національної пам’яті сприятиме відстоюванню українським народом суверенітету та територіальної цілісності своєї країни, убереже майбутні покоління від помилок у розбудові  демократичної України. 
 
 
На заході також виступили: 
-Хмарський В.М., проректор ОНУ імені І.І. Мечникова з науково-педагогічної роботи. У своєму виступі він звернув увагу на подвійну подію, яка відбувається в рамках цього заходу – це і виставка, і презентація, ініціаторами яких стали Служба безпеки України і Український інститут національної пам’яті.
-Голобородов К., студент Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського. Він виступив зі словами вдячності за організацію такої виставки і про можливість робити правильні висновки щодо історії України.
-Побережний Д., курсант Військової академії, який подякував за роботу, яку зробила СБУ, за інформацію, яка стала відкритою для людства. Як воєнна людина, відмітив він, можливо для себе я зможу знайти багато відповідей.
- Левчишина О.М.  - зав. кафедрою психолого-педагогічної та суспільно-гуманітарної освіти Одеського обласного інституту удосконалення вчителів, к.і.н.: відмітила  важливість поєднання архіву СБУ і школи. Робота в архівах СБУ дозволяє гідно виховувати майбутнє покоління. Чим більше людина володіє інформацією, тим більшими можливостями вона володіє.
- Журавльова Ю.О., завідувач сектору вищої освіти Департаменту науки і освіти Одеської обласної державної адміністрації. Вона відмітила, що такий захід і така виставка – це дуже важливо. Це допомагає відчути дух того часу, винести необхідні уроки, проаналізувати всі ці матеріали для того щоб створити умови для розвитку нашої держави.
- Петровський Е.П. – викладач кафедри Одеського національного університету імені І.І.Мечникова, к.і.н., доцент. Він подякував за видання, за велику кількість представлених унікальних видань, зокрема, НКВД і КДБ. 
- Михайлуца М.І. – зав. кафедрою українознавства, історико-правових та мовних дисциплін Одеського національного морського університету, д.і.н., профессор. У своєму виступі звернув увагу на виживання людей в умовах репресійної системи, висловив подяку за видання і запрошував ретельно ознайомитися з цими документами.
 
У процесі проведення виставки СБУ презентовано підбірку з 27-ох видань із історії України, національно-визвольного руху опору українського народу окупації. Зокрема, таких унікальних видань як: 
 
«ЧК-ГПУ-НКВД-КДБ в Україні:особи, факти, документи» 
«Великий терор: Польська операція 1937-1938»; 
«Остання адреса. До 60-ти річчя соловецької трагедії. – І видання. – Т. 2-3;
«Радянські органи державної безпеки у 1939 – червні 1941 р.: документи ГДА СБ України (ІІ видання, два томи)»;
«Журнал «З архівів ВУЧК-ГПУ-НКВД-КДБ»;
«Геноцид в Україні 1932-1933 років за матеріалами кримінальної справи № 475; 
«Роман Шухевич»;
«Україна і Росія, сусіди, друзі, брати, вороги ?»;
«Сувора розмова про «язик» і мову»;
«Яка національна ідея українців»;
«Війна з більшовицькою Росією за незалежність 1917-1920»;
«Маршал Жуков і українці у Другій світовій війні»;
«В поисках клада семьи Терещенко»;
«Я жив разом з країною»;
«Морські війни українських козаків», а також інші книги, які наприкінці заходу  передано у фонди бібліотек вищих навчальних закладів міста Одеса.