|
В УКРАЇНІ ВІДБУЛИСЯ СЕМІНАРИ ВІДОМОГО МУЗЕЙНОГО ЕКСПЕРТА З США
В квітні-травні 2018 року в трьох містах України відбулися зустрічі із музейним експертом із США, лектором і тренером, консультантом низки музеїв світу, викладачем музеології у США, Швеції, Аргентині, Великій Британії та Італії – Елейн Ґуріан. У Львові, Дніпрі та Києві працівники музеїв та громадськості мали можливість долучитися до семінарів “Значущі музеї: у пошуках місця конфліктної історії”, покликаних сприяти українським музейникам у вивченні інноваційних міжнародних практик, критичному переосмисленні власного досвіду й розвиткові сучасних музеологічних підходів при висвітленні складних сторінок історії та запровадженні культури пам’яті.
На зустрічах було обговорено нові потреби, які перед музеями ставить суспільство, в переосмисленні музейного представлення складних сторінок історії. Елейн Ґуріан поділилася досвідом створення «музеїв діалогу», головною метою яких така подача інформації в музеї, яка запускає механізм осмислення складних сторінок історії через проживання ситуацій вибору і оцінки відвідувачем самого себе.
Особливо актуальними для музейників виявилися механізми розрізнення пропаганди й власне інформації в музейній експозиції, адже надмір емоційності в подачі історії є, на думку експерта, елементом маніпуляції свідомістю, так як не залишає відвідувачеві вибору і нав’язує чужу волю. Набагато ефективнішим для суспільства є переконання, сформовані шляхом власних роздумів і низки здійснених виборів.
Було обговорено категорії «дійових осіб», які мають свій погляд на представлену експозицію, і, часом, він кардинально відрізняється один від одного. Музеї постійно стають перед дилемою: мати власну думку і транслювати її відвідувачам чи бути максимально нейтральними і дати можливість оцінки подій самим відвідувачам як співучасникам історії.
Під час візитів до музеїв Елейн Ґуріан оглянула експозиції та поділилася своїми враженнями від них, дала поради та наштовхнула на нові ідеї.
Організатори і партнери: Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності, Український інститут національної пам’яті, Центр імені Митрополита Андрея Шептицького, Дніпропетровський національний історичний музей імені Д. І. Яворницького, Національний музей історії України у Другій світовій війні. Зустрічі відбулися за підтримки Посольства США в Україні та Програми академічних обмінів імені Фулбрайта.
|