|
Відбулася прем’єра вистави «Слава героям»
До Дня Соборності, 22 січня, у Києві, на сцені театру «Золоті ворота». «Слава героям» – це спільний проект театру «Золоті ворота» та Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру імені Франка. Продюсувала проект акторка та громадська діячка Ірма Вітовська.
Вистава створена за п’єсою Павла Ар’є – молодого українського драматурга, що мешкає у Львові та Берліні. Сам текст 2012-го року, хоча коли чуєш фразу: «Знаєте, я хочу, щоб була війна. Щоб усе це горіло полум’ям, всі ці жирні пики, щоб їх вішати можна було за саботаж, щоб у мене був револьвер, я б навела тут лад» – видається, що автору вдалося багато чого передбачити чи радше відчути.
П’єса Ар’є набула розголосу у 2014-му під час проекту «Театр сучасного драматурга» у Львівському театрі імені Леся Курбаса. Про що вистава? Як стверджують ініціатори проекту, – про примирення, діалог, про те, щоб якщо не прийняти, то, принаймні, зрозуміти іншу точку зору.
В одній палаті шпиталю для ветеранів опиняються колишні червоноармієць (грає Дмитро Рибалевський) та упівець (Олексій Гнатковський). Це зіткнення двох різних світів, переконань, досвідів. У взаємодії між ними, а також із іншими персонажами – медичним персоналом, серед якого внучка ветерана УПА, сином ветерана Червоної армії – оголюється проста істина: світ не чорно-білий; людська доброта чи злоба не визначається приналежністю до того чи іншого політичного табору; кожен із нас має в собі щось добре й щось зле, кожен однаково переживає біль, радість, смуток, приниження. Людськість і людяність перебувають поза політичними штампами.
Цей проект особливо доречний сьогодні, коли українці намагаються подолати минуле й примирити сьогодення. Він показує зовсім інший вимір, в якому може відбуватися світоглядна дискусія, і змушує подивитися на кожного учасника цієї дискусії, насамперед, як на людину.
Окрім цього, глядач може насолодитися майстерною грою акторів, добірним гумором, гостротою діалогів. До речі, під час роботи над проектом творці вистави, зокрема, режисер Стас Жирков, який є художнім керівником театру «Золоті ворота», художній керівник Івано-Франківського театру ім. Франка Ростислав Держипільський, працювали з архівними документами – фото, поезією та листами тогочасних вояків. У цьому їм допомогли науковці Українського інституту національної пам’яті.
Найближчим часом передбачений показ виставки в Івано-Франківську, а також інших містах країни. Окрім Дмитра Рибалевського та Олексія Гнатковського, що грають головних героїв, склад трупи змінюватиметься – у виставі гратимуть актори театру «Золоті ворота» чи Івано-Франківського театру ім. Франка залежно від міста, де проходитиме показ.
Вікторія Скуба Відео – Радіо Свобода
|