Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

ВЛАДА ТА ГРОМАДСЬКІСТЬ СПІЛЬНО ЗАСУДИЛИ ЗНИЩЕННЯ «ІКОН РЕВОЛЮЦІЇ»

В Українському кризовому медіа-центрі (Київ) відбувся брифінг щодо знищення графіті-трилогії «Ікони революції» на фасаді будівлі НАНУ на вулиці Грушевського, 4.

 

Трафарети із зображеннями Тараса Шевченка, Лесі Українки та Івана Франка у вигляді революціонерів з'явилися 10 лютого 2014 року під час подій на Майдані.

 

Під кожним з портретів були розміщені цитати з творів митців: «Вогонь запеклих не пече», «Хто визволиться сам, той буде вільний», «Наше все життя – війна». Автором трилогії вважається вуличний художник із псевдонімом Sociopath.

 

З ініціативи громадської  організації «Музей Майдану» ці твори  отримали статус нерухомих пам'яток місцевого значення ще 2014 року. Держава взяла їх на облік, увівши в реєстр пам'яток. 2 вересня 2017 року графіті було знищено.

 

«Питання потрібно розглядати не тільки в моральній площині, але і в юридичній. Справа в тому, що ці картини є пам’яткою історії місцевого значення і будь-які спроби знищити їх є злочином. Відповідно, має бути належна реакція правоохоронних органів. Цей випадок потрібно зробити показовим, аби в подальшому спинити будь-які спроби стерти нашу пам'ять з обличчя нашого міста», -  наголосив під час виступу Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

 

Історик підкреслив, що, потрібно миттєво реагувати на події. Також важливими є подальші кроки з інституалізації пам’яті про Майдан. Він повідомив, що у вересні цього року буде оголошено міжнародний конкурс проектів національно-меморіального комплексу, який включатиме три складові: музей, меморіал і культурно-громадський центр. Також, Київрада має проголосувати про надання Музею Революції Гідності земельної ділянки на вулиці Героїв Небесної сотні 3/5. Упродовж 2018-2019 років буде збудовано першу чергу Комплексу, що включатиме не лише Меморіал, але й експозиційний простір.

 

Український інститут національної пам’яті також скерував звернення до голови Національної поліції України С. Князєва  та Генерального прокурора України Ю. Луценка з тим, аби цю справу розслідували і винесли вирок ініціаторам та виконавцям злочину.

 

«Знищення «Ікон Революції» – це виклик нашій гідності, свободі, власне, всьому тому, за що стояв Майдан. А ще – виклик силі та нашій спроможності протистояти таким актам вандалізму. Громадськість показала, що ми готові боротися і довести цю справу до логічного завершення, до суду. На сьогодні в Музею Революції Гідності немає тимчасового приміщення. Близько 2-х тисяч музейних предметів, які зібрані, перебувають у неналежних умовах зберігання, псуються, не охороняються. Крамниця, яка познущалася над нашими ідеалами не має права там знаходитися. Я би просила громадськість і ми, зі свого боку, будемо ініціювати, щоб Академія Наук передала в оренду це приміщення для Музею Революції Гідності», - розповіла заступниця гендиректора Національного музею Революції Гідності Антоніна Піпко.

 

Як відомо, Київська прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом нищення графіті, які були нанесені під час Революції Гідності.

 

Відео заходу ТУТ