|
ВОЛОДИМИР В’ЯТРОВИЧ: ЩОБ НЕ ПОВТОРИТИ ПОМИЛКИ, ЯКІ СТАЛИ ПРИЧИНОЮ ВТРАТИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ, ВАЖЛИВО ВИВЧАТИ ДОСВІД УРОКІВ РЕВОЛЮЦІЇ 1917-1921
У Києві розпочала роботу Міжнародна наукова конференція «Революція, державність, нація: Україна на шляху самоствердження (1917–1921 рр.)». Вона проходить у Київському національному університеті ім. Шевченка та триватиме два дні – 1-2 червня 2017 року.
«Тема Української революції 1917-1921 років – найкращий приклад повернення в суспільну свідомість, в суспільну пам'ять теми, яка була не просто забута, а заборонена, перекручена у радянські часи», — акцентував голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович під час відкриття.
Володимир В’ятрович підкреслив, що за останні двадцять п’ять років істориками зроблено дуже багато для реконструкції подій 1917-1921 років, пошуку документів, переосмислення цієї тематики. Ця тема вже вийшла на рівень науково-популярних продуктів і навіть коміксів, героями яких стали Павло Скоропадський, Михайло Грушевський та інші.
«Почали формуватися нові важливі концепції, зокрема Української революції 1917-1921 років, а не «російської революції на території України», як це й досі намагаються нав’язати з боку російської історіографії, чи то пропаганди», — розповів він. Та відзначив, що «важливо вивчати досвід уроків революції 1917-1921років, щоб не повторити помилки, які стали причиною втрати Української держави тоді, сто років тому».
Історик позитивно відзначив увагу держави до теми Української революції 1917-1921 років.
«У 2015 році ухвалено закон про правовий статус борців за незалежність, у якому вояків Армії Української Народної Республіки визнали тими, завдяки яким стала можливою та постала незалежність у 1991 році. Йдеться і про Указ Президента щодо Української революції 1917–1921 років та ті заходи, які почалися і проводяться на державному рівні. Нещодавно, у березні 2017 року, у Верховній Раді був захід, присвячений століттю українського парламенту. Невдовзі відзначатиметься століття уряду, тобто створення Генерального секретаріату. Сподіваюся і наступні заходи, демонструватимуть тяглість державної традиції сучасної України», – сказав голова Українського інституту національної пам’яті.
В тому, що історична пам’ять, знання про Українську революцію 1917-1921 років є вкрай важливими, переконаний також Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко. За його словами, сьогодні можна провести багато аналогій з подіями тих часів.
«Елементи гібридної війни ми бачили тоді», – сказав він і наголосив на необхідності подолання наслідків радянської міфотворчості, створення місць пам’яті Української революції не тільки в Києві, де невдовзі буде споруджено монумент Соборності України та пам'ятник Симону Петлюрі, а в усій країні.
Нагадаємо, спікерами на Міжнародній науковій конференції «Революція, державність, нація: Україна на шляху самоствердження (1917–1921 рр.)» будуть 50 відомих дослідників з шести країн світу – України, США, Канади, Австрії, Польщі та Білорусі. Під час форуму історики дадуть свою відповідь на питання, чи був шанс в українців у протистоянні «імперії vs національні держави», обговорять концепції та рефлексії подій 1917-1921 рр., розглянуть проблемні аспекти військової, регіональної та «неукраїнської» історій революційних подій, а також конструювання спадщини та пам’яті про Українську революцію. Адреса: вул. Володимирська, 60 (червоний корпус Київського національного університету імені Тараса Шевченка, зала Вченої ради). Контакти оргкомітету: 067-164-74-55 Віталій Скальський, 067-684-30-38 Галина Басара-Тиліщак. Акредитація: Прес-центр Київського національного університету імені Тараса Шевченка, тел.: 044 233 34 66. |