Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Як оприлюднювати спогади, записані у рамках проекту «Майдан: усна історія», обговорили на методичному семінарі

 

30 червня – 1 липня Український інститут національної пам'яті провів семінар у рамках проекту "Майдан: усна історія". У заході взяли участь представники регіональних робочих груп, які записують спогади про події Революції гідності у своїх містах.

Фото С. Білівненка

Відкриваючи роботу семінару, голова Інституту Володимир В’ятрович подякував учасникам за їхню небайдужість до збереження пам’яті про Революцію гідності. «Усні історії, зібрані за час існування проекту, – відзначив він – є гарною базою для дослідження історії Майдану, адже багато офіційних документів того часу були знищені».

 

Координатор проекту «Майдан: усна історія» Тетяна Ковтунович розповіла про перспективи проекту, зокрема, про те, що окрім спогадів про Майдан, Інститут також фіксує спогади учасників новітньої російсько-української війни. "Інститут задля збору усної історії про АТО співпрацює із Запорізьким національним університетом та Запорізькою ОДА, Львівською академією сухопутних військ та ГО «Всеукраїнський альянс бійців та волонтерів АТО». Завдяки такій співпраці вже видано та готуються до друку збірники спогадів».

У семінарі взяли участь представники більшості регіональних робочих груп: Олена Іщенко (Дніпро), Тетяна Цимбал (Кривий Ріг), Ольга Білобровець (Житомир), Сергій Білівненко (Запоріжжя), Василь Тимків (Івано-Франківськ), Юлія Подрєз та Олександр Вовк (Суми), Петро Шимків (Тернопіль), Вікторія Науменко (Харків), Віталій Масненко (Черкаси), Ольга Скус (Умань), Ганна Скорейко (Чернівці), Оксана Романюк (Вінниця), Юрій Дрогобицький (Дрогобич), Ольга Матвійчук (Бердичів), Богдан Михальчук (Ужгород), Ольга Морозова (Миколаїв), Олена Стукалова (Херсон), Світлана Проскурова (Кіровоград).

Учасники семінару говорили, як архівувати та зберігати зібрані свідчення, а також про перспективи доступу до записів для дослідників. Своїм досвідом у цьому поділилися запрошені фахівці усної історії: регіональна консультантка Фонду Шоа в Україні Анна Ленчовська, заступник директора Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства Анна Прохорова, координатор проекту «Усні історії Майдану» ГО «Фонд збереження історії Майдану» Наталія Машталер.

Фото С. Білівненка

Основною метою заходу було скоординувати зусилля довкола видання збірки спогадів про події Революції гідності в регіонах. Координатор регіональних записів проекту «Майдан: усна історія» Тетяна Привалко розповіла, як здійснювався відбір та аналіз записів для першого видання спогадів «Майдан від першої особи. 45 історій Революції гідності» та видання польського Центру Карта «Вогонь Майдану. Денник Революції», що вийшли до другої річниці подій. Опісля учасники обговорили концепцію майбутного видання.

В.о. завідувача кафедри історії України Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького Віталій Масненко наголосив, що при формуванні збірника важливо, щоб відібрані до нього матеріали якомога об’єктивніше відображали суспільні настрої, що панували у кожній області під час Майдану.

Учасники заходу розповіли про проміжні результати своєї роботи, дали свої рекомендації та поради щодо подальшої реалізації проекту. Також вцілому прийняли концепцію та план підготовки збірника спогадів про події Революції гідності в регіонах.

Його презентацію запланували на четверту річницю Майдану у всіх містах, де проходять записи спогадів.