|
ЗВИТЯГУ ГЕРОЇВ КРУТ ВШАНУВАЛИ НА ВЕЧОРІ ПАМ’ЯТІ
До сотої річниці героїчного бою під Крутами у Києві згадали подвиг українських героїв. Захід відбувся в Колонній залі Київської міської адміністрації.
«Продовжуємо заходи на вшанування сторіччя бою під Крутами, бою, який став символом Української революції 1917-1921 років. Символом, який несе в собі не лише трагедію загибелі молодих хлопців але й героїзм боротьби тих, хто добровільно став на захист новонародженої української державності в умовах зовнішньої агресії», - зазначив заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак, додавши, - «Ми повинні пам’ятати саме цю сторону символізму, коли українські герої, українські захисники своєю відвагою, мужністю перепинили шлях агресору і спромоглися затримати його, завдяки чому українська державність отримала шанс на міжнародне визнання під час підписання Брестського мирного договору. Подвиг героїв Крут дав шанс Україні і наш обов’язок цей шанс не втратити».
заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак
Про історичне тло тих героїчних подій розповів режисер фільму "Українська революція" Іван Канівець. Він також підкреслив, що відвагу героїв Крут українці мають пам'ятати. «На жаль, з роками пам'ять про українських героїв зникає. Інколи це не залежить від нас, а буває через намагання окупаційної влади або іноземних держав стерти цю пам'ять», - наголосив Іван Канівець.
режисер фільму "Українська революція" Іван Канівець
Присутній на вечорі пам’яті історик Михайло Ковальчук зазначив, що до сьогодні в Україні не має фільму, який би розповідав про бій під Крутами без історичних спотворень. За його словами, таких кінострічок дуже не вистачає. Вечір пам’яті відбувся під музичний супровід лідера гурту "Хорея Козацька" Тараса Компаніченка, який представив декілька тогочасних музичних композицій.
лідер гурту "Хорея Козацька" Тарас Компаніченко
Окрім того, на вечорі виступили поети: Павло Коробчук, Анна Малігон, Дмитро Лазуткін. Вечір завершився показом двосерійного історичного документального фільму Івана Канівця «Українська революція». Нагадаємо, що бій відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути. На залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Росіяни вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію. Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Таким чином, бій під Крутами став боєм за майбутнє України. Організували захід: Науково-дослідний інститут українознавства, Український інститут національної пам'яті, Київська міська державна адміністрація, видавництво "Смолоскип".
|