Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Презентація книги «Бій під Крутами в національній пам’яті» в Чернігівській облдержадміністрації

   20 січня 2014 р. у Чернігові в приміщенні облдержадміністрації відбулася презентація нового видання Українського інституту національної пам’яті «Бій під Крутами в національній пам’яті». У презентації взяли участь директор Українського інституту національної пам’яті, член-кореспондент НАН України Валерій Федорович Солдатенко та доктор історичних наук, завідувач відділу дослідження впливів державотворчих і цивілізаційних процесів на формування національної пам’яті, керівник колективу упорядників видання Олена Миколаївна Любовець. Збірник був підготовлений на виконання постанови Верховної Ради України від 16 травня 2014 р. «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами».

   На презентації були присутні викладачі Інституту історії, етнології та правознавства ім. О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка, наукові співробітники Державного архіву Чернігівської області, Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарнавського, Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В.Г. Короленка, журналісти міських, обласних і всеукраїнських ЗМІ.

   Відкрив засідання в.о. заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації Юрій Володимирович Музика. У своєму вітальному слові він наголосив на необхідності вшанування пам’яті героїв бою під Крутами та  зупинився на заходах, які проводить у цьому напрямі облдержадміністрація. Головним досягненням є Меморіальний комплекс «Пам’яті Героїв Крут» у с. Пам’ятне Борзнянського району.

   З промовою виступив директор Українського інституту національної пам’яті, член-кореспондент НАН України Валерій Федорович Солдатенко. Він підкреслив, що бій під Крутами 16 (29) січня 1918 р. належить до таких подій і фактів, які не може стерти з нашої національної пам’яті ні  невблаганний час, ні будь-які катаклізми, ні цілеспрямовані зусилля. Коротко характеризуючи дане видання, Валерій Федорович наголосив на тому, що укладачі збірника щиро намагалися зреалізувати послідовний, принциповий, науковий підхід, відданість доказовості, строгій об’єктивності, сумлінності, що відправним, визначальним моментом у процесі підготовки книги були українська ідея й національний інтерес. Було висловлено сподівання, що представлене наукове видання буде корисним науковцям, краєзнавцям, журналістам й широкому колу читачів.

   В.Ф. Солдатенко також зазначив, що Інститут плідно співпрацює з науковцями, краєзнавцями, Чернігівською облдержадміністрацією в напрямі збереження національної пам’яті, маючі кілька спільних проектів (повний текст виступу див. тут).

   Олена Миколаївна Любовець розкрила основний зміст збірника документів і матеріалів «Бій під Крутами в національній пам’яті».

   Збірник починається статтею «Бій під Крутами: історія, символ, пам’ять», в якій на основі аналізу спогадів та попереднього історіографічного доробку відтворено перебіг бою під Крутами, охарактеризовано існуючі міфи та стереотипи, прослідковано під впливом яких чинників у національній пам’яті формувався культ Героїв Крут і як протягом майже століття вшановувався їхній героїзм і жертовність.  

   Документи і матеріали збірника підібрано з різних джерел – архівні матеріали, газети, журнали, окремі видання та попередні збірники, присвячені цій події. Вони розміщені у трьох розділах. Представлені матеріали наводяться мовою оригіналу зі збереженням їх мовно-стилістичних особливостей і зазначеної дати виходу. Більшість з них уже публікувалася, однак частина вперше вводиться до наукового обігу. Посилання поставлені на першоджерела (газети, журнали, архіви), хоча частина цих документів уже були надруковані у попередніх збірниках.

   У першому розділі вміщено сучасні офіційні документи – розпорядження, укази, вітальні промови Президентів України з нагоди відзначення роковин бою під Крутами та вшанування подвигу Героїв Крут на державному рівні. 

   Окремим розділом подані офіційні документи і матеріали преси 1918 р., які відтворюють тогочасну атмосферу, відбивають реакцію політичного проводу УНР і суспільства на цю подію й свідчать, що урочисті заходи щодо перезаховання загиблих у бою фактично заклали підвалини формування культу Героїв Крут.

   Найрозлогішим є розділ, який містить спогади та статті, які побачили світ у післяреволюційний період до сьогодення. Критерієм відбору стало відображення виникнення серед зарубіжних українців традиції вшанування пам’яті полеглих у бою під Крутами, перетворення їх у національних героїв і символ відданості та жертовності в боротьбі за ідеали свободи й незалежності України. Підібрані матеріали показують тяглість цієї традиції, засвідчуючи як на героїці Крут виховувалися кілька поколінь українців і як ця традиція відроджувалася в умовах незалежної України.

   У розділі фотодокументів вміщено світлини учасників бою, церемонії перепоховання загиблих у березні 1918 р., фото низки документів і сучасні фотографії акцій вшанування Героїв Крут.

     Упорядниками збірника була здійснена значна робота щодо впорядкування бібліографії. До списку наявної літератури з теми було включено статті з газет і журналів, окремі видання та збірники, які побачили світ з 1918 р. й до сьогодення (833 позиції). Наявні праці поділено на 4 групи:  «Видання 1918 року», «Видання української діаспори», «Сучасні вітчизняні видання», «Художні твори».

   О.М. Любовець також висловила сподівання, що дане видання допоможе усім зацікавленим розширити свої знання про цю непересічну подію вітчизняної історії.

   В обговоренні книги взяли участь кандидат історичних наук, професор, голова Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, директор Інституту історії, етнології та правознавства ім. О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка Олександр Борисович Коваленко, директор Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарнавського Сергій Лазарович Лаєвський, директор Державного архіву Чернігівської області Раїса Борисівна Воробей, кандидат історичних наук, доцент, генеральний директор Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Андрій Миколайович Острянко. Виступаючі позитивно охарактеризували новий збірник документів і матеріалів «Бій під Крутами в національній пам’яті».

     Перед презентацією книги В.Ф. Солдатенко зустрівся з головою Чернігівської обласної державної адміністрації Володимиром Миколайовичем Хоменком. Під час зустрічі було обговорено низку питань щодо формування та реалізації політики національної пам’яті, а також шляхи подальшої співпраці між облдержадміністрацією та Українським інститутом національної пам’яті.

   У зустрічі також взяли участь в.о. заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації Юрій Володимирович Музика, доктор історичних наук, завідувач відділу дослідження впливів державотворчих і цивілізаційних процесів на формування національної пам’яті, керівник колективу упорядників видання Олена Миколаївна Любовець, представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Володимирович Бутко.