Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Як проходить 2-ий місяць декомунізації в Україні - у сюжеті Еспресо TV

Менш ніж за чотири місяці в Україні має зникнути нагадування про комуністичні символи. На місцях обговорюють можливі зміни назв населених пунктів, які нагадують про комуністичне минуле.
 
Лише в Івано-Франківській області немає населених пунктів із радянськими назвами. На основі даних моніторингу УІНП громади 877 міста і села мають визначити нові чи повернути історичні назви до 21 листопада. 
 
За словами співробітника УІНП Богдана Короленка, по-перше, в інституті досліджують назви, як мають пряме комуністичне походження. Паралельно опрацьовують інформацію, яку надсилають місцеві краєзнавці, допомагаючи декомунізаці. 
 
Повний перелік населених пунктів тут.
 
Області на карті позначені різними кольорами, в залежності від густини населених пунктів, що треба перейменувати. Найбільше таких у Донецькій (10 міст, 11 містечок, 16 селищ, 62 сіл), Дніпропетровській (3 міста, 3 містечок, 7 селищ, 71 сіл) та Харківській областях  (2 містечок, 25 селищ, 70 сіл), від 75 - 100 міст і сіл. Найменше - у Західній Україні, від 1 - 10.
 
Відповідно до закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» в Україні також перейменують два обласні центри: Кіровоград і Дніпропетровськ. 
 
Дніпропетровськ назвали на честь одного з вищих керівників Радянської України Григорія Петровського. Назва несе у собі символіку комуністичного режиму і, згідно закону, має бути змінена.
 
У відповідності з ст. 68 Конституції будь-який закон є обов’язковим для виконання на всій території України усіма громадянами, органами державної влади та місцевого самоврядування. Закон передбачає проведення громадського обговорення лише щодо того, якою має бути нова назва, а не щодо того, чи підлягає зміні назва населеного пункту, яка містить символіку радянського режиму.
 
На сайті та сторінці у соцмережі УІНП розмістив роз’яснення щодо зміни назв та демонтажу пам’ятних знаків, а також карту міст та містечок, що будуть перейменовані.  
 
21 травня вступили у дію декомунізаційні закони. Втілення їх у життя означає, що Україна нарешті безповоротно пориває з болючим радянським тоталітарним минулим. Мапа країни буде позбавлена тоталітарної символіки у назвах та пам’ятниках, а доступ до документів про репресії та злочини проти людства і людяності буде повністю відкрито. 
 
Телесюжет: Еспресо TV
 
Прес-служба 
Українського інституту національної пам’яті