![]() |
|
Публікації - Голодомор
"Від Збруча у безкраї степи несеться стогін міліонів загибаючого селянства, що конає у розпуці, не бачучи нізвідкіля ніякої допомоги, хоч би моральної", - писав депутат польського сейму від Тернопільщини Степан Баран у статті "З нашої трагедії за Збручем". Вона була опублікована 21 травня 1933 року як передовиця тодішньої наймасовішої західноукраїнської газети "Діло".
"Наш головний принцип: минуле не належить нікому зокрема, - писав Володимир Маняк в передмові до книги "33-й: Голод". – Воно – надбання нинішнього і грядущого поколінь, тільки залишаючись таким, захищеним від монополізму, воно здатне бути дійовою силою у відверненні нових помилок і злочинів, нових спалахів насильства та збудників до братовбивства".
Сторінки щоденника Нестора Білоуса. Запис від 7 лютого 1931 року: "Настроение в населения очень натянуто по отношению такой политики правительства. Налоги очень непосильны. Фото: golodomor.kharkov.ua
П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2010 року м. Київ
O.M. Веселова (Київ) Жертвами голоду-геноциду в своїй більшості були українські селяни. Астенічних через голод мерців – висохлих селян-скелетів чи розпухлих від виснаги - скидали, як у селах, так і в містах, у величезні траншеї, колодязі, спеціально призначені місцевою владою трупарі збирали загиблих й звозили на цвинтарі чи пустирища, в яри та балки гарбами, підводами, безтарками, скидали у ями. Знесилені голодом люди ховали рідних на городах, у садках.
O.M. Веселова (Київ) Людомор в Україні, спричинений насильницькою, форсованою колек-
1. Голод в Україні 1946-1947: Документи і матеріали / НАН України; Інститут історії України / В.А. Смолій (ред.), О.М. Веселова (упоряд.). – К.: Вид-во М.П.Коць, 1996. – 375с.
1. 33-й: голод: Народна Книга-Меморіал / Упоряд. Л.Б.Коваленко, В.А.Маняк; Передм. та післямова В.А.Маняка, Л.Коваленко. - К.: Радянський письменник, 1991. - 584 с.
1. Голод 1921–1923 років в Україні: Зб. документів і матеріалів /АН України. Ін-т історії України; Голов. архів. упр. при КМ України. ЦДАВО України; Упоряд.:О. М. Мовчан, А. П. Огінська, Л. В. Яковлєва; Відп. ред. С. В. Кульчицький. – К.: Наук.думка, 1993. – 237 с.
1. Веселова О., Марочко В., Мовчан О. Голодомори в Україні 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947. Злочини проти народу / Асоціація дослідників голодоморів в Україні; Інститут історії України НАН України. – Вид. 3-тє, доп. – Дрогобич: Видавнича фірма "Відродження", 2008. – 273с.
|
![]() |