Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Новини на тему "Доступ до архівів"

Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» звертається до родичів репресованих із проханням поділитися фотографіями (або копіями) їхніх рідних, розстріляних під час масових політичних репресій 1930-х – 1940-х років у Києві та області.

 

Фотодокументальну виставку «Розстріляна еліта: Биківнянський вимір» відкриють 25 квітня на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили».

Відбувся Круглий стіл «Архівна справа в Україні: підсумки сторіччя та перспектива майбутнього», присвячений 100-річчю від дня створення першого державного органу управління системою архівних установ України.

 

Учасники Круглого столу наголосили, що доба Української революції 1917-1921 років – надзвичайно важливий період в історії української архівістики, етап докорінної перебудови архівної справи в Україні, становлення українського архівознавства як наукової дисципліни.

 

25 квітня відбулося засідання конкурсної комісії з відбору керівника Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті, до складу якої увійшли відомі архівісти, колишні та нинішні очільники Укрдержархіву, керівники інститутів Національної академії наук України, представники громадськості.

 

На посаду керівника Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті подалося двоє кандидатів. Претенденти запропонували членам конкурсної комісії власний проект розвитку ГДА УІНП терміном на п’ять років і надали відповіді на запитання членів конкурсної комісії.

 

6 квітня Український інститут національної пам’яті оголосив конкурс на посаду керівника Галузевого державного архіву Інституту.

 

Саме сюди згідно ЗУ «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» передадуть архівну інформацію радянських спецслужб, яка сьогодні зберігається в архівах силових відомств.

 

 

Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом СБУ публікують в Електронному архіві документи КҐБ про те, як радянські спецслужби перешкоджали вшануванню жертв Бабиного Яру.

 

Документи розповідають про спроби комуністичного режиму приховати правду про злочини нацистів у Бабиному Яру. Спроби, які теж були злочином і врешті призвели до сотень смертей під час Куренівської катастрофи 1961. «Пам'ять про Бабин Яр — це запобіжник від повторення практик обох тоталітарних режимів: нацистського та комуністичного», — переконаний голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

 

25 серпня в Рівненському окружному адміністративному суді відбувся розгляд справи Бориса Стекляра до Управління СБУ в Рівненській області. У своєму позові колишній полковник КГБ Б.Стекляр всупереч Закону України “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років” просив суд зобов’язати Управління СБУ в Рівненській області не надавати його особову справу №2095 для ознайомлення. На саме засідання позивач не з’явився, проте звернувся до суду із заявою залишити його справу без розгляду.

 

 

26 липня, об 11.30, у Рівненському окружному адміністративному суді відбудеться слухання у справі за позовом Бориса Стекляра до Управління Служби безпеки України в Рівненській області. Позивач просить зобов'язати СБУ не надавати для ознайомлення його особову справу.

 

Історики виклали у вільний доступ 380 документів з теми польсько-українських стосунків у 1942-1947 рр. Жорстокість взаємного протистояння, спроби переговорів між підпільними структурами двох народів і навіть співпраця — усе це знайшло відображення в українських джерелах.

 

 

Упродовж 1-3 липня на фестивалі "Холодний Яр", що вдруге проходив на Черкащині, у серці Холодноярської республіки, мав місце історичний майданчик Українського інституту національної пам'яті. Серед тем, які підняли співробітники Інституту у спілкуванні із фестивальною публікою, – історія Організації українських націоналістів та Української повстанської армії, український контекст ІІ світової війни, спротив українців колективізації незадовго до Голодомору 1932-1933 років.

Фото "ПРОЧЕРК"